NonFinito // Artport's Fifth Year Exhibition

22/06/17

NonFinito // Artport's Fifth Year Exhibition

 

"נונפיניטו" \ NonFinito""

תערוכת המחזור החמישי בארטפורט

Artport's Fifth Year Exhibition

 

 

גבי קריכלי, ליהי תורג'מן, יערה צח, דרור דאום, גילי אבישר, פאטמה שנאן

Gabi Kricheli ,Lihi Turjeman, Yaara Zach, Dror Daum, Gili Avissar, Fatma Shanan

 

אוצרת: ורדית גרוס

פתיחה: 22.6, יום חמישי, 20:00

נעילה: 22.7 

 

"נונפיניטו" 2017 היא לא רק רגע הסוף של המחזור החמישי של תוכנית הרזידנסי של ארטפורט, היא גם סופה של תקופה. זו התערוכה האחרונה שתוצג בגלריה של ארטפורט בדרך בן צבי 55. אחריה יעזוב ארטפורט את המתחם בדרכו לחלל חדש, והמתחם כולו ייהרס בדרך להפיכתו לשכונה חדשה בדרום תל אביב.

ארטפורט הוא בראש ובראשונה תוכנית התומכת באמנים מהארץ ומחו"ל, בדרך להגשמת הרעיונות ועבודות האמנות שלהם. אבל ארטפורט הוא גם מקום. לא יכולנו לדעת לפני שהתיישבנו בקונטיינרים הישנים של בזק את השפעת החלל על אופיו של ארטפורט, על טיב היחסים בין האנשים, על מהותן של העבודות שיצמחו בו. אבל למקום, למרחב, לחלל העבודה ולאזור הציבורי שמחוצה לו יש השפעה על מה שקורה בין כתלי הסטודיו ובתוך הגלריה. ארטפורט בבן צבי 55 הציע אפשרות של מקום פתוח ומאפשר, מקום בו חלומות יכולים לגדול, בו מערכות יחסים יכולות לצמוח, מקום שמזמין את כולם להרגיש בבית. אנחנו רק יכולים לקוות שהרוח הזו תשאר איתנו גם בבית הבא שלנו.

נונפיניטו מטבעה אינה תערוכת גמר, אלא תערוכה שמעניקה הצצה לפרויקטים שנרקמו בתוכנית במהלך השנה. התערוכה הנוכחית לא יכלה להתעלם מתחושת הסוף שעמדה באוויר כבר בשלב מוקדם של השנה, וחלק מהפרויקטים בתערוכה מתעסקים בשאלה זו ומצביעים על האפשרויות הגלומות בו.

גבי קריכלי, שעבד במתחם בחמש השנים האחרונות עוד טרם הצטרפותו לארטפורט בונה חדר קטן סביב עץ אותו גילף לפני כשנה. העץ, חלק מפרויקט מתמשך של גבי בו הוא מגלף על עצים ברחבי הארץ, מיועד לכריתה כחלק מתהליך הבניה המתוכנן. האם אפשר לראות את העץ במנותק מהמקום בו נוצר? מה קורה לעבודה תלוית-מקום כשהמקום עצמו נלקח ממנה?

דרור דאום עוסק ב ״Light From a Dead Star״ בסופה של תקופה דרך דימויים מתוך מגזינים שהופצו בימי נערותו בישראל של שנות השמונים, בתקופה בה חנויות ספרים ועיתונים שגשגו והיו הקשר העיקרי לעולם שקורה מחוץ לכאן. מה קורה לדימויים ששימשו אז כאסמכתא לפנטזיה כשהם מאבדים את התפקיד הסובייקטיבי שלהם ומידת הרלוונטיות שלהם נקבעת מחדש על ידי מרחב חיצוני וממרחק זמן.

ב ״Dig as High as You Can״ ליהי תורג'מן מייצרת מנחת מסוקים משלה, שנוכחותו מרגיעה ומערערת בו זמנית. ה H של ה Helipad  הופכת ל H של ה Help,  של Home. שני מוטותיה הארוכים נדמים לרגעים למוטות המזבח שאינו יכול עוד להציל איש, וממשיך את העיסוק של ליהי בטריטוריות, צורות ראשוניות, במסמנים ומסומנים.

סדרת האובייקטים של יערה צח מורכבת מקביים ושוטים שמתחברים למעין "כלים מיוחדים" הנותרים רפויים בחלל. אלו ממשיכים את עיסוקה של צח באינטימיות שבמפגש בין גוף לחפץ, בפנטזיה על פעולה מול אובייקט דומם, ובקשר בין אלימות ליופי.

גילי אבישר משבש את הסטודיו הצבעוני והפעיל שלו. הכניסה הצדדית מובילה לחלל אפל ואפוקליפטי, בו דמויות מחופשות מחפשות את דרכן ומנסות להנפיש את שלל המסכות והבדים, למצות את רגעי הזהב מתוך החושך הסופי.

פאטמה שנאן, שבמהלך השנה האחרונה ציירה את גופה בעיקר בתוך שטיח, מרחפת בנונפיניטו מעליו. בעבודות הוידאו הראשונות שלה היא בוחנת את יחסי הגוף והשטיח דרך נערים שמפזרים שטיחים על גגות ורחובות ג'וליס, ודרך גופה שלה המתרומם - בכח האנרגיה הספיריטואלית, הדיבוק או הקסם - מעל לשטיח אותו חקרה במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק. "נונפיניטו" 2017 היא לא רק רגע הסוף של המחזור החמישי של תוכנית הרזידנסי של ארטפורט, היא גם סופה של תקופה. זו התערוכה האחרונה שתוצג בגלריה של ארטפורט בדרך בן צבי 55. אחריה יעזוב ארטפורט את המתחם בדרכו לחלל חדש, והמתחם כולו ייהרס בדרך להפיכתו לשכונה חדשה בדרום תל אביב.

שעות פתיחה:

חמישי: 14:00-20:00

שישי ושבת: 10:00-16:00

 

NonFinito 2017 is not only the ending moment of Artport's fifth year residency program, it is also the end of an era. It is the last exhibition at Artport's gallery on 55 Ben Zvi Road. With its conclusion, Artport will leave the compound on the way to its new location, and the whole area will be destroyed as the first step in becoming a new neighborhood in south Tel Aviv.

Artport is first and foremost a residency program, supporting Israeli and international artists in realizing their ideas and art works. But Artport is also a Venue. Before settling in Bezeq's old containers, we couldn’t foresee the venue’s influence on Artport's nature, how it will affect the relationships between its residents, or the artworks developing in it. But the site, the venue and the large outdoor common space all have an influence on what occurs inside the studios and the gallery. Artport on 55 Ben Zvi Road is a place of many possibilities. A place where dreams can develop into ideas, where relationships can flourish, a place that invites everyone to feel at home. We can only hope that the same spirit will stay with us in our next home.

NonFinito isn't a year end show – it is an opportunity to see projects that were created during the residency year. The current show couldn't disregard the “end”, a notion that was present from an early stage of the residency year, and some of the projects deal with this issue and with the options it entails.

Gabi Kricheli, whose studio was located at the compound five years before joining Artport, builds a room around a tree he carved a year ago. The tree, part of an ongoing project in which Gabi carves trees all around Israel, is destined to be uprooted as part of the planned construction. Can the tree be detached from the place where it was created? What happens to site specific art when the site itself is taken away?

In Light from a Dead Star, Dror Daum deals with the end of an era through images from magazines that were distributed in Israel while growing up in the 80's, in a time when books and magazine stores were the main connection to the outer world. What happens to the images that were once your fantasy reference when they lose their subjective role and their relevance is re-determined by passing time.

In Dig as High as You Can, Lihi Turjeman creates her own helipad, whose presence is both calming and disturbing at the same time. The letter H can also stand for Help or Home, while its structure, two long rods intersected by a perpendicular line, seems like the horns of the Altar, which in ancient times could serve as an asylum. It continues Lihi's work with territories, primal forms, signifiers and signified.

Yaara Zach’s new series of objects combines crutches and leather whips into special tools that stand unstable in the gallery.  These objects continue Yaara's research on the intimacy in the encounter of body and object, the fantasy of an action toward a still object and the connection between violence and beauty.

Gili Avissar disrupts his colorful and active studio. The side entrance leads to a dark and apocalyptic space, where figures in costumes attempt to animate the masks and clothes that fill the room, trying to dig up gold from the eternal darkness.

For the last year, Fatma Shannan, has mainly been painting her own body within a carpet. In NonFinito, she examines the body-carpet relationship in her first video works, through a group of teenagers who scatter carpets on the roofs and streets of Julis, as well as through her own body that floats - through spiritual energy, dybbuk or magic - above the carpet she researched at the Metropolitan Museum of Art in New York. 

Opening Hours:

Thurs:2pm-8pm

Fri-Sat: 10am-4pm