The Infiltrators

12/05/14

The Infiltrators

 

(English follows)

המסתננים

 

אמנים: דניאל לנדאו, פול פואט, קבוצת החשיבה גאנה, רקמה תיעודית

אוצרת: מעין שלף

29.05.2014-05.07.2014

 

פתיחה:יום חמישי, 29.05.2014 ב-20.00

 

30.05, 12.00-16.00-

שיחות עם צ'לסי היינס, קבוצת החשיבה גאנה,  דניאל לנדאו ומשתתפים נוספים- פרטים נוספים בקרוב

 

בעברית נהוג להשתמש במושג "מסתננים" כדי לתאר חדירה דרך גבול מדיני לשם ביצוע מעשה טרור. גם המקבילה האנגלית של המושג, infiltrators, מתארת חדירה עוינת מעבר לקווי אויב או התגנבות למטרת ריגול, הפיכה או השתלטות הדרגתית. לאחרונה השתרש הביטוי ביחס לאפריקנים שחצו את הגבול מאפריקה לישראל, ולצד כינויים אחרים כמו פליטים, מבקשי מקלט ומהגרי עבודה הוא ממלא תפקיד חשוב בדיון על מעמדם ועתידם. בהקשר של מבקשי המקלט, המושג "מסתננים" מקבע את מעשה חציית הגבול ומותיר את מושאיו כסובייקטים לימינליים, שנותרו לכודים, לא שם ולא כאן, אזרחים של שום מקום.

 

התערוכה "המסתננים" מתבוננת במצב המקומי והגלובלי של מבקש המקלט או הפליט דרך עבודות שנעשו בהשתתפות קהילות של מבקשי מקלט בארץ ובעולם. אך שם התערוכה משחק כאן תפקיד כפול, כיוון שהוא מבקש להתבונן על האמנות המוצגת בה כמעשה של הסתננות. האמנים מנסים לחתור תחת הסטריאוטיפים הקיימים באמצעות פרקטיקות שונות של שיתוף והשתתפות, ולערער את האופן שבו אנחנו תופסים את המצב המורכב של מבקש המקלט או הפליט. האמנים מסתננים אל תוך המרחב הציבורי והקהילתי כפורעי חוק או מרגלים ערמומיים, וחודרים דרך קו הגבול הדק שבין מציאות לפיקציה כדי לבחון ולערער את יחסי הכוחות השולטים במרחב ומגדירים אותו. הם מחפשים את הסדקים שבין הדיכוטומיות, מרחבי הביניים שבין נקודות המחלוקת, ושוהים בתוכם.

 

העבודות בתערוכה משקפות  אופני השתתפות שאינם חוששים לעורר קונפליקטים ולהלך על הגבול שבין האתי לאסתטי. באמצעות ארבעת פרויקטים אלה, כמו גם באמצעות שיחות, הדרכות וסיורים עם המשתתפים השונים- מבקשי מקלט, תושבי דרום תל אביב, אמנים ופעילים, התערוכה חוקרת גם את אופני הייצוג והתצוגה של אמנות השתתפותית ואת מגבלותיה, לצד היחסים בין אמן לקהילה ולקהל.

 

*קטלוג התערוכה יכלול את המאמר של קלייר בישופ: " השתתפות וראווה- איפה אנחנו היום?", מתורגם לעברית וערבית. אנו מודים לקלייר בישופ, הוצאת הספרים של קריאטיב טיים והוצאת MIT, על שאפשרו לנו לפרסם אותו.

 

קבוצת החשיבה גאנה בדרום תל אביב, 2014

 

קבוצת החשיבה גאנה (כריסטופר רובינס, ג'ון יואינג ומריה דל כרמן מונטויה מארצות הברית) נוסדה ב-2006, ומאז הקימה רשת עולמית של קבוצות חשיבה שמייצרות אסטרטגיות לפתרון בעיות מקומיות בעולם ה"מפותח". הרעיון הראשוני שלהם היה שקבוצות חשיבה במה שנחשב ל"עולם שלישי" יציעו פתרונות לבעיות של "העולם הראשון", כדרך לחשוף הנחות יסוד ויחסי כוחות בין- תרבותיים. בהמשך התברר שהתהליך יכול להפגיש בין קבוצות בקונפליקט ולייצר בריתות לא צפויות.

 

במסגרת הפרויקט שיצרו ל"מסתננים", קבוצות חשיבה של מבקשי מקלט מאריתראה וסודאן  הציעו פתרונות לבעיות של ישראלים תושבי דרום תל אביב, ולהפך. התהליך נמשך כמה חודשים, וכלל שיחות עם עשרות תושבים ופליטים בדרום תל אביב שהעלו בעיות שונות, החל בגני כלבים מלוכלכים וכלה בגזענות. הפרויקט מוצג בתערוכה באופן שמנסה להתחקות אחר התהליך, כמיצב, תיעוד וידיאו וסדרה של סדנאות וסיורים שמניעים אנשים מן הגלריה אל המרחב הציבורי הדרום תל אביבי ובחזרה. פסל נייד על תלת-אופן מתפקד כמקום מפגש ותחנת עבודה שממשיכה להקליט בעיות ולשדר פתרונות בגלריה וברחבי העיר, בזמן התערוכה ואולי גם אחרי שתסתיים.

 

הפרויקט נוצר בשיתוף עם מעין שלף

אחראית קשרי קהילה: יעל רביד

הגינה האנכית בשיתוף קולקטיב אונייה- מנבטה לסביבה עירונית

הסיור בנווה שאנן בשיתוף ניסן אלמוג

 

משתתפים:

קבוצת החשיבה הסודנית

אדם אחמד, אדם ארבב, אחמד מירסל אדם, אנוור סולימן ארבב, ארבב אבקר, בשור מוחמד סלח, ג'מל עומר, זכריה מוחמד עבדאללה סלח, חסן בוטורה רחימה, חסן אחמד שקור, ימן אדם, מוחמד הרון אבקר, נורלדין מוחמד אדם, עדיל אלדאו

 

קבוצת החשיבה האריתראית

ביניים גיקידן, הבטום קילפום טספמרים, סולומני מוחמד, סמרוויט סולומון, פוליפוס טספיי, שידן קיטאי, תומאס גברב, תקליט מיכאל

 

קבוצת החשיבה הישראלית

אור לוי, יעל בן יפת, מעין רביד, סופי מנשה, עברי באומגרטן, רוברט אונגר, רחל פריאל, שירה דושי ואחרים.

 

 

רקמה תיעודית- רשמים מנווה שאנן, 2014

 

צמד אמני רקמה תיעודית, אביב קרוגלמסקי (ספרד/ישראל) ווחידה רמיוצ'יק (סרביה), רוקמים כאקט של תיעוד בזמן אמת. הם שוהים תקופות ארוכות במקום מסוים, מדברים עם תושבים ועוברי אורח ויוצרים רקמה המבוססת על סיפוריהם ותגובותיהם, לצד פרשנותם כאמנים. לעתים הם מבקשים מהמשתתפים לצייר או לכתוב להם אלמנטים שהיו רוצים לצרף למעשה הטלאים ההולך ונרקם. בשביל "המסתננים" הם רקמו במשך חודש באזור גינת לוינסקי – מקום שהפך לסמל למבקשי המקלט מאפריקה.

 

הרקמה במרחב ציבורי לאורך זמן, באופן שיוצר שגרה, מייצרת מרחב הטרוטופי להתבוננות על דינמיקות חברתיות, שבו המציאות היומיומית מועצמת ומוקצנת דרך הפרטים המרכיבים אותה. כמו שצלם העומד מאחורי מצלמה משפיע על המציאות שהוא מתעד, נוכחותם של האמנים במרחב איננה מבט אנתרופולוגי מנותק, אלא נוכחות שמזמינה השתתפות והתערבות ומפעפעת אל היחסים האנושיים באותו מרחב.

 

 

דניאל לנדאו, גר 1.4: הר ציון, דרפור, 2012

 

במסגרת הפרויקט, שיצר לנדאו בהשתתפות מבקשי מקלט מדרפור בדרום תל אביב, הוא אסף את סיפוריהם ועדויותיהם על המסע לישראל והחיים בה. כחלק מפרויקט ארוך-טווח עם מהגרים ופליטים במקומות שונים בעולם, הוא בוחן את גבולותיה של הפעולה התיעודית-פרפורמטיבית בהקשר של עדות. לנדאו משתמש בקונבנציות של תיעוד אך שובר אותן באופן ההצגה. החיבור שנוצר בין מספר העדות למי שמקשיב לה דרך התיעוד של שניהם מאתגר את המרחק הרגיל בין הצופה ליצירת האמנות. העבודה משקפת את החוויה של עקירה גיאוגרפית ותרבותית ואת השלכותיה על תפיסות של שפה, גוף ומקום.

 

משתתפים: גומר בקר טה- דין, אדם מוחמד, אדם קאמיס, אדם קלר, עבדול חמוד יוסף

 

 

פול פואט, זרים החוצה! המכולה של שלינגנזיף, אוסטריה, 2002, 90 דקות

 

הסרט עוקב אחר הפרויקט "אנא אהבו את אוסטריה" של האמן ובמאי התיאטרון המנוח כריסטוף שלינגנזיף, שפואט היה שותף לו. שליגנזיף הציב בכיכר האופרה בוינה מכולה, ובתוכה 12 מבקשי מקלט ממדינות שונות. המכולה עמדה בכיכר במשך שבוע, והקהל התבקש להצביע מדי יום כדי להחליט את מי ממבקשי המקלט יש לגרש מאוסטריה.

העבודה והסרט המתעד אותה משקפים בצורה צינית את התדמית של הפאשיזם במאה העשרים ואחת – אינטראקטיבית, משעשעת וסנסציונית – וחושפת את הממד המפחיד והאפל הרובץ תחת המעטה הנוצץ. שלינגנזיף ופואט תיארו את העבודה כסוג של טרור אמנותי- התערבות שניכסה והקצינה את האמצעים והמאפיינים שעליהם ביקשה למחות, על מנת לשקף למציאות את עצמה.

 

 

שעות פעילות:

רביעי וחמישי 12.00 – 19.00

שישי ושבת 11.00 – 16.00

 

לאתר התערוכה

http://infiltrators.artportlv.org/

 

לאירוע הפייסבוק

 

 


 

The Infiltrators

 

Artists: Daniel Landau, Paul Poet, Ghana Think Tank, Documentary Embroidery

Curator: Maayan Sheleff

29.05.2014-05.07.2014

opening event- Thursday, 29.05.2014- 20.00

Friday, 30.05.2014- 12.00-16.00

Talks with Ghana ThinkTank, Chelsea Haines, Daniel landau and others, more details coming up soon

In Israel, the term "infiltrators" is used to describe the transgression of the country's political borders in order to commit a terrorist act, while the more general meaning of this term describes the hostile crossing of enemy lines or the covert transgression of a given territory's borders for the purpose of espionage, a political coup, or a gradual conquest. At present, this term is commonly used to refer to Africans who have crossed the border from Africa into Israel; alongside additional terms such as "refugees," "asylum seekers," and "immigrant workers," it plays an important role in the discussion of the status and future of these groups. In this context, the term "infiltrators" fixes the status of border crossers as that of liminal subjects, who remain trapped between here and there, citizens of a no place.

The exhibition "The Infiltrators" examines the local and global state of asylum seekers and refugees through works created with the participation of communities of asylum seekers in Israel and elsewhere in the world. But the exhibition title plays a double role, since it aspires to look at the included art projects as constituting an act of infiltration. The featured artists attempt to undermine existing stereotypes by enacting different forms of participation, thus questioning common perceptions of the complex state of asylum seekers or refugees. These artists infiltrate the communal or public sphere as outlaws or cunning spies, and cross the thin line between reality and fiction in order to examine and destabilize the power relations that control and define this sphere. They search for the fissures within dichotomies, for the liminal spaces between points of contention, and linger within these borderline spheres.

The featured projects reflect a range of participatory strategies that do not shy away from provoking conflict and walking the thin line between the ethic and the aesthetic. By means of these four works, as well as through talks and guided tour with the different participants- Asylum seekers, south Tel- Aviv residents, artists and activists, “The Infiltrators” attempts to examine participatory art's forms of representation and display as well as its limitations, while probing the relations between artist, community, and audience.

*The exhibition catalogue will include Claire Bishop's article, "Participation and Spectacle: Where Are We Now?" (2012), translated to Hebrew and Arabic. We would like to thank Claire Bishop, Creative Time Books and The MIT Press for their permission to publish it.  

 

Ghana ThinkTank in south Tel Aviv, 2014

Ghana ThinkTank is Developing the First World

Ghana ThinkTank (Christopher Robbins, John Ewing, and Maria del Carmen Montoya from the US), was established in 2006 as an international network of think tanks producing strategies for the solution of local problems in the "developed" world.

The founding principle was that think tanks in the so-called "third world" could offer solutions to "first-world" problems, as a way to expose the assumptions and power dynamics of cross- cultural work, particularly charity, aid and international development. They later discovered that this process could serve to create encounters between groups in conflict, and to produce unexpected alliances.

For “the Infiltrators”, think tanks composed of asylum seekers from Eritrea and Sudan offered solutions to the problems of Israelis from the south of Tel Aviv, and vice versa. The process evolved over the course of several months, and included conversations with dozens of residents and asylum seekers who raised problems ranging from dirty dog parks to racism. The installation at the Artport Gallery attempts to follow the processes undertaken by means of documentation, sculptural representations, and a series of workshops that will mobilize people out of the gallery and into the public sphere of south Tel Aviv, and vice versa. A mobile sculpture positioned on a tricycle functions as a point of encounter and a work station that continues to record problems and broadcast solutions in the gallery and throughout the city in the course of the exhibition. Perhaps also after it ends…

The project was created in collaboration with Maayan Sheleff

Community organizer- Yael Ravid

The vertical gardens are in collaboration with “Urban Environment Nursery - onya city”

The Neve Shaanan tour is in collaboration with Nisan Almog

 

Participants:

Sudanese Think Tank

Adam Ahmed, Adam Arbab, Ahmed Mirsal Adam, Anwar Suliman Arbab, Arbab Abakar, Bashor Mohammad Salah, Jamal Omer, Zakaria  Mohammed  Abdallah  Saleh , Hassan Butora Rahima, Hassan Ahmed Shakur, Yeman Adam, Muhamed Haron Abker, Noureldin Mohammed Adam, Adil Aldao

Eritrean Think Tank

Binyam Gikidan, Habtom Kiflom Tesfamariam, Sulumani Mohammed, Samrawit Solomon, Philipos Tesfai, Shiden Kitiai, Tomass Gabrab, Teklit Michael

 

Israeli Think Tank

Or Levi, Yael Ben- Yefet, Maayan Ravid, Sophie Menashe, Ivry Baumgarten, Robert Ungar, Rachel Priel, Shira Dushy, and others.

 

Documentary Embroidery- Notes from Neve- Sha’anan, 2014

The artistic duo Documentary Embroidery, whose members are Aviv Kruglanski (Spain/Israel) and Vahida Ramujic (Serbia), employ embroidery as a documentary medium unfolding in real time. They spend long periods of time in different places, where they speak with inhabitants and passersby. In each case, they create an embroidery work based on people’s stories and responses, alongside their own interpretations as artists. At times they ask the participants to draw or write about elements that they would like to add to the gradually embroidered patchwork. Their project for "The Infiltrators" involved spending a month doing embroidery work around Levinsky Garden – a site that has acquired symbolic value for African asylum seekers.

Embroidering in the public sphere as a routine that evolves over time produces a heterotopic sphere where social dynamics may be observed, and where everyday reality is amplified and rendered more extreme through the focus on small details. Just as a photographer impacts the reality he documents, so the presence of these artists in a given sphere does not constitute a detached anthropological gaze, but rather a presence that calls for participation and interference, and which subtly infiltrates into the human relations in that sphere.

 

Daniel Landau,Reside 1.4: Mount Zion, Darfur, 2012

Landau worked with asylum seekers from Darfur in the south of Tel Aviv, as part of a long-term project with immigrants and refugees in different places worldwide, and collected their stories and testimonies. This long-term project, “Resident Alien,” examines the limits and limitations of documentary and performative actions in the context of testimony. Landau makes use of documentary conventions, while undermining them through its means of display. The connection that is forged between the one giving the testimony and the one listening to it challenges conventions of distance between viewer and artwork. The work reflects the experience of geographic and cultural uprooting and its implications for perceptions of language, body, and place.

Participants: Gumar Baker Tahe Din, Adam Muhamad, Adam Kamis, Adam Keler, Abdul Hamud Josef

 

Paul Poet, Ausländer Raus! Schlingensief’s Container (Foreigners Out! Schlingensiefs Container), Austria, 2002, 90 Min

The film follows the project “Please Love Austria”, created by Paul Poet’s collaborator, the late artist and theater director Christoph Schlingensief. For this project, Schlingensief set down a container temporarily inhabited by 12 asylum seekers from different countries in the square outside Vienna's opera house. The container stood there for an entire week, and the audience was asked to vote daily in order to decide which of the asylum seekers would be deported from Austria.

The work and the film documenting it cynically reflect the image of fascism in the 21st century as interactive, amusing, and sensational – while exposing the dark, terrifying dimension lying beneath its attractive packaging. Schlingensief and Poet described the project as  a kind of artistic terrorism, which infiltrates reality in order to present it with its own reflection.

 

opening hours:

Wednesday and Thursday 12.00-19.00

Friday and Saturday 11.00-16.00

Artport, 55 Ben Tzvi Road, Tel Aviv

 

 

The Infiltrators site

http://infiltrators.artportlv.org/

 

 

To the facebook event