חורף דוקו חם בארטפורט

14/02/16

חורף דוקו חם בארטפורט

 

חורף דוקו חם בארטפורט!

מארגן: תמיר צדוק

 

שלוש הקרנות של סרטים דוקומנטריים המלווים בשיחה עם יוצר הסרט, בכל יום ראשון לאורך פברואר, בשעה 19:30.

 

בואו לראות איתנו סרטים – פופקורן עלינו!

 

תוכנית ההקרנות:

14.2- "פתלתל" ושיחה עם אבי לוי ואבי בלקין

21.2- "התליין" ושיחה עם נטעלי בראון

28.2- "גן עדן" ושיחה עם רן טל

 

על הסרטים

 

14.2- "פתלתל" ושיחה עם אבי לוי

במציאות הארצישראלית אין נוף משוחרר מסיפור. הנוף הוא אנשים, הנוף הוא חלומות, הנוף הוא אסונות, הנוף הוא הגיבור.

אנו יוצאים למסע שיט בן זמננו לאורכו המפותל של הירקון, ממוצאו בראש העין ועד לשפך הים בתל אביב, על מנת לספר את סיפורם הלא ידוע של מימיו. דרך שימוש בחומרים ארכיוניים נעבור בנקודות הציון שעיצבו את תהליך ההידרדרות המהיר של הנהר ונתחבר לזיכרונות הקולקטיביים הצרובים בתודעה הישראלית. כך תצטייר לה תמונה מלאה של הפיכת הירקון מנהר שוצף וטבעי לנחל מזוהם שמימיו מהווים סכנה, מים אשר במהלך השנים "נחטפו", זוהמו וכוסו. מים שמתקשרים לפחדים ומוות, מים שזוכרים, אוגרים ונוקמים את עלבונם.

 

21.2- "התליין" ושיחה עם נטעלי בראון

שלום נגר התימני בן השבעים וחמש, שוחט לפרנסתו תרנגולות וכבשים במשחטה קטנה ומחלידה בפאתי שוק השומרונים הנטוש בחולון. אל המשחטה מתקבצים לקוחות נאמנים מכל קצווי האזור, מנהלים שיחות ודיונים על החיים ולעיתים מזומנות מבקשים משלום כפרה. שלום, החכם והחם מברך, מצחיק ובעיקר שובה את לב מאזיניו בסיפורים מסמרי שיער שאירעו בעברו וביניהם- גלגולו הטראומטי להיות התליין של אדולף אייכמן. את מצוקותיו בהווה, שומר שלום לעצמו, בנו לקה בסרטן ושלום מנסה בכל מאודו למצוא מזור למחלתו. האופטימיות, ההומור והאמונה המאפיינים אותו, עומדים במבחן קשה נוסף.

עלילותיו של שלום מגלמות בתוכן את סיפורה של ישראל מנקודת מבטו של האחר - הסוהר שאולץ לתלות את הצורר ולשאת על כתפו מעמסה לאומית שהשפיעה ועיצבה את חייו. סיפוריו יוצרים דיוקן אלטרנטיבי מורכב ומרתק של מי שנכח בירכתי הפריים של אירועים היסטוריים משמעותיים וקולו טרם נשמע - קול צלול הבוקע משולי החברה ונושא עמו בשורה אנושית עמוקה.

 

28.2- "גן עדן" ושיחה עם רן טל

"גן עדן" הוא סיפורו של גן השלושה, הידוע גם כ"סחנה" - אחד הפארקים הגדולים, המפורסמים והמתוירים ביותר בישראל. במשך אביב, קיץ, סתיו וחורף של שנה אחת שלמה עוקב הסרט אחר השתנותו של הגן. במבע קולנועי מרהיב ביופיו מספר הסרט את סיפורם של האנשים שמבקרים ועובדים בו: יעקב שאשתו עזבה אותו ומאז חי בבדידות וצער, את'יר פלסטיני שמתכנן לעזוב לקנדה כי החיים שלו כאן בישראל לא מאפשרים לו להגשים את עצמו, יעל שאולצה להתחתן בגיל 13 וסבלה במשך שנים ארוכות מהתעללות פיזית ונפשית,יצחק שעד היום לא מתאושש ממות אחיו במלחמה ומחפש מפלט מהאבל במים הצוננים, אלו רק חלק משלל דמויות מרתקות ונוגעות ללב אותן פוגשת המצלמה.

 

Winter Documentary Series at Artport

Organizer: Tamir Zadok

Documentary film screenings accompanied by a conversation with the creators of the films, 7:30 pm each Sunday in February.

 

Free Popcorn!

 

Schedule:

February 14: "Winding", followed by a conversation with Avi Levi and Avi Belkin

February 21: "The Hangman", followed by a conversation with Netali Braun

February 21: "The Garden of Eden", followed by a conversation with Ran Tal